huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Endo Lifting Uygulama Sonrası

123

Endo-lifting işlemi biter bitmez uygulama  bölgesinde şişliği azaltmak  amacıyla soğuk uygulamasına geçilir. Soğuk  uygulaması j eller veya içi  buz dolu torbalar yardımıyla yapılır. Doğrudan  buzun deriye temas  etmemesi gerekir. Buzun ya da jelin olduğu torba bir tülbent  veya havlu  yardımıyla işlem bölgesine uygulanır.

Tek başına bu yöntem özellikle yüz bölgesinde  ise sedasyon ve lokal  anestezi veya sadece lokal anestezi ile yapılabilir. Bu  uygulama  hastanede yatmayı gerektirmez, hasta aynı gün, işlemden birkaç saat   sonra evine yollanabilir.

İşlem sonrası, özellikle ilk iki gün bölgede bir şişlik olabilir. Bu şişlik zamanla azalacaktır. Uygulama bölgesi işlemin hemen ertesi günü yıkanabilir ve nemlendiricili ya da morarmayı giderici kremler {AURİDERM XO, ARNICA, vb) sürülebilir. Şişliği artırması nedeniyle aşırı sıcaktan ve buhardan kaçınmak gereklidir.

Endo-lifting; ilk birkaç gün  dışında, genel olarak insanın günlük  yaşantısını etkileyecek boyutlarda bir rahatsızlık  vermez.  İlk iki gün  ödemin fazlalığı ve  bazı alanlarda oluşabilecek morluklar nedeniyle  daha çok dinlenerek geçirilmelidir.
Koruyucu amaçla 5 gün süre ile antibiyotik  kullanımı önerilir.
Giderek azalan ödemler herhangi bir aşamada  artacak olursa, bölgede  hassasiyet ve ısı artışı meydana gelirse, bu bir  enfeksiyonun habercisi  olabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.